Šéfa bankomatovej mafie odsúdili na 12,5-ročný trest odňatia slobody

16.11.2015 Bratislava

Bratislava 16. novembra (TASR) - V kauze takzvanej bankomatovej mafie s hlavným obžalovaným Jánom G. vyniesol dnes senát Okresného súdu Bratislava I rozsudok, keď Jána G. odsúdil na 12,5-ročný trest odňatia slobody.

Trest by si mal Ján G. odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Súd mu ešte nariadil dvojročný ochranný dohľad, keď ho uznal vinným z trestných činov krádeže, nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Ďalších troch obžalovaných odsúdil dnes senát zhodne na desať rokov odňatia slobody a nariadil im jednoročný ochranný dohľad. Rovnako by si tresty mali odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Dvoch obžalovaných súd dnes oslobodil.

"Obžalovaní spáchanie skutkov doznali a boli usvedčení aj výpoveďami svedkov," skonštatoval predseda trojčlenného senátu. Dnešný verdikt nie je právoplatný, je možné sa voči nemu odvolať na Krajský súd v Bratislave. Obhajca Jána G. podal odvolanie priamo po vynesení verdiktu v súdnej sieni. Rozsudok si vypočul len obžalovaný Ján G., ktorého eskortovali z väzby.

Súd mal minulý týždeň pôvodne čítať písomnú výpoveď obžalovaného Petra T. z Českej republiky. Tento obžalovaný bol vylúčený v júli minulého roku na samostatné súdne konanie. V Česku je vo väzbe a je obvinený z viacerých trestných činov vrátane nedovoleného ozbrojovania, krádeže bankomatov a falšovania dokumentov. Peter T. však pred súdom v českom Příbrame využil svoje právo a nevypovedal. Predseda senátu následne vyhlásil v stredu 11. novembra dokazovanie v kauze za ukončené a pristúpilo sa k čítaniu záverečných rečí.

"V predmetnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie," uviedol v stredu okrem iného vo svojej záverečnej reči prokurátor Generálnej prokuratúry SR. Hlavnému obžalovanému Jánovi G. navrhol trest v polovici základnej trestnej sadzby. Ďalej obžalovanému Marekovi D., Martinovi K., Martinovi K., Martinovi P. a Matejovi V. tresty vo výške v dolnej polovici trestnej sadzby. Tresty by si mali odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Prokurátor im navrhol aj ochranný dohľad od jedného do dvoch rokov. "Neexistuje žiaden dôkaz, že by obžalovaný Ján G. organizoval krádeže bankomatov. Nemohol byť organizátorom a ani sa na skutkoch zúčastniť," zdôraznil v stredu obhajca obžalovaných. Navrhol však Jánovi G. uložiť trest od piatich do 5,5 roka a ostatným v spodnej hranici trestnej sadzby.

Naposledy sa riadne pojednávanie v tejto kauze uskutočnilo v polovici apríla. Pred súd sa vtedy postavil korunný svedok v prípade Roman Paulus, odmietol však vypovedať. Senát taktiež nepripustil čítanie jeho výpovede z prípravného konania, ktorú urobil pred policajným vyšetrovateľom. Romana Paulusa už súdy v inej veci právoplatne odsúdili pre vraždu. Celkovo bolo v kauze bankomatovej mafie obžalovaných sedem osôb. Z nich traja, vrátane Jána G., sú vo väzbe. Jeden z nich je na úteku a Peter T. je vo väzbe v Českej republike. V danej trestnej veci boli pôvodne podané dve obžaloby a následne boli spojené do jednej.

Pôvodne prokuratúra v prípade obžalovala päť mužov, ktorí mali najmä v roku 2010 ukradnúť 25 bankomatov na západe Slovenska spolu s hotovosťou 280.000 eur. Škoda, ktorú spôsobili na zničených bankomatoch a zariadení budov, je pravdepodobne ešte vyššia - je odhadnutá až na 1,7 milióna eur.

Pre lúpeže si mali zabezpečovať kradnuté autá rôznych značiek, napríklad Seat, Porsche a Audi.

Na zničenie pachových stôp mal gang používať korenie a "ježkov" na prepichnutie pneumatík prenasledovateľov zo strany polície. Zbrane pri tejto trestnej činnosti nikdy nepoužili.

Hlavný obžalovaný Ján G. od počiatku vinu odmietal. Argumentoval, že v čase spáchania trestných činov bol na jazykovom kurze na Kube, respektíve v Británii, k čomu predložil aj letenky.
 

Vyberte región

mark